12 Nisan 2012

Aşk En Büyüktür Her Zaman


Türk Pop Müziğinin buğulu sesi İzel , 9. Solo albümü ile yine bizlerle...
En son 2007 yılında çıkarttığı “Işıklı Yol” albümünde sonra 2010 yılında bir proje albüm olan “Jazz Nağme” yi biz müzikseverlerle buluşturmuştu.

Biz İzel’den bu 5 yıl süresince yeni şarkılar duymamıştık.

Bu kadar uzun bir aradan sonra açıkçası nasıl şarkılar gelecek diye çok merak ediyordum. Çünkü İzel’in 90’lı yıllardaki haklı başarısının 2000’lerin başına geldiğimizde zirveye ulaştırması ve daha sonra yerli müzik ekonomisinin yaşadığı toplu resesyondan O’nun da payını almasıyla müzikal kariyerinin biraz geriye düşüşüne üzülenlerin en başında gelmiştim.

O elbette bu sürede boş durmadı, içinde bir çok hiti barındıran “Bir Dilek Tut” ve “Işıklı Yol” gibi iki güzel albüm çıkarttı ama doğrusunu söylemek gerekirse “Bir Küçük Aşk” ve “Bebek” albümlerinin popüleritesine maalesef ulaşamadı.

O yüzden yeni albümün hakikaten sağlam ve İzel’in 2010’larda tekrar hareketlenen müzik piyasasından kopmadığını göstermesi gerekiyordu. Bunun içinde farklı, alışılagelmedik , ezberbozan bir çıkışı olması şarttı.

Ve nitekim öyle oldu, İzel “Drakula” oldu !

“Aşk En Büyüktür Her Zaman” albümü İzel’in 9. Solo albümü...

Albümün ilk dikkat çekici özelliği şarkıların aranjeleri. Aranjeler inanılmaz başarılı. İzel , Berlin’deki Hansa, Nhow ve Homeru Stüdyolarında boşuna ter dökmemiş. Albümde “İyi Ki Doğdun” şarkısının müziği hariç tüm şarkıların söz ve müziği Alper Narman ve Onur Özdemir’e, bütün aranjeler ise Avrupa’da bir çok ünlü yapıma imzasını atmış olan, ödüllü aranjör Bülent Aris’e ait.

Albümün çıkış şarkısı “Drakula” . Ne yalan söyleyeyim Drakulayı ilk dinledim şok oldum. İzel’e o sözleri ilk başta yakıştıramadım. İzel’in 2.albümü olan “Emanet” teki “Geyik Çıkabilir” şarkısına verilen tepkiyi unutup yine aynı hataya düştüm . Ne İzel’e bir şey söyleyebildim ne şarkının sahipleri Alper’e ve Onur’a. Ama bu şok sadece 1 gün sürdü. Şarkıyı dinledikçe gerçekten sevdim. Aranjesine zaten en başından hiç bir sözüm yoktu.

İzel aslında zor olanı yapmıştı ve çok akıllı davranmıştı. 5 yıl sonra dönüyordu ve içinde 12 tane şahane şarkı olan albümü için dikkatleri çekmesi gerekiyordu, bu albüm dinleyiciyle buluşmadan boşa gidemezdi. Drakula bu noktada anahtar ötesi bir çilingir vazifesi gördü.

Drakula eğlenceli olmasının ötesinde satır altlarında bir kadının aşkta yaşayabileceği acıları da içeriyor. Ben yine de Drakula’ya çok takılmadan albümü temizinden 3 kere peşpeşe dinleyin derim. 4. Dinleyişiniz inanın çok farklı olacak.
Albümün 2. dikkat çeken parçası “Düşer O” .Tam bir slow hit.

“Amerika” , “Rezil”, “İmdat”, “Yaz Geldi” baharda, yazda sizi kıpır kıpır ettirecek albümün güzel hareketlileri. Ben özellikle “İmdat” ı çok sevdim. Sözleri “Ya Rab / Hepimize Yardım / Sonumuza hayır/ Nefsimize akıl lazım” şeklinde. Rezil ise muhtemelen yazın hiti olacak ve kliplenmesi de zorunlu olacak bir şarkı. Kluplerde çalınması en muhtemel olanlardan. Ve Amerika... Bence çok büyük bir hit olmasa bile “Kuşlar yesin yalanlarını...” nakaratıyla dillere düşeceği aşikar.
Albümün lokomotiflerinden “Oh Olsun” ve “Göz Göre Göre” ayrıca dikkat çekici. Göz Göre Göre, “Hoşcakal dedim ama boşta kal diye bir dilek tuttum” sözüyle şarkının samimiyetini size direkt olarak geçiriyor.

“Aşk En Büyüktür Her Zaman”’ın slow şarkılarını daha bir çok sevdim. Öyle eserler var ki sizi alıyor sizden öteye sürüklüyor. En favori slow’um “Solmuş Gül Kasabası”. Sözlerine baksanıza : “Aşk bitti /Batmış geminin malları diyorlar bize sevgilim nerdesin? /Kafir kenafir onlar güzelim /Sen kafana takma göm onu koynuma”

Diğer slowlara gelince;

İzel, Hicran şarkısında “Hicranı sevdiysem bundan kime” diyor... Nefis..

“Bir telaş, hep başa bela, halbuki bu aşk rüya gibi olsa” sözleriyle İlk Yara belki de albümün en naifi.

Hele “İyi ki Doğdun”.. Bir adaptasyon şarkı olmasına rağmen albüm bütünlüğünü hiç bozmuyor. “Bir geldin , hoşgeldin / binbir oldum birken ben /.../ Güneş misin ay mısın / İyi ki doğmuşsun sen”

Sonuç olarak bu albüm Türk Pop Müzik arşivinde haklı bir yer edinecek. 12 de 12 güzellikte şarkılara sahip bir albüm. Ve sanki bu şarkıları iyi ki de İzel söylemiş. Onun sesiyle inanılmaz özdeşleşmiş her bir şarkı.

İzel,

Bir geldin , hoşgeldin ...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder