16 Temmuz 2010

A - 1


Belki merakla beklediğiniz bir albümü aldınız belki de bir müzik marketteydiniz o albüm gözünüze takıldı hadi alayım dediniz...

İlk neye bakarsınız?

Ben ilk A1 şarkısına bakarım.. (Albüm adını bilmiyorsam ve albüm kapağını görmemişsem tabi ki ilk baktığım yer albüm kapağı ve albüm ismi olur)

Çünkü belli bir mantıkla ve bir zeka silsilesi çerçevesinde hazırlanan albümler için A1 şarkısı, albümün genelkarakterini taşıyan ve albüm şarkıları için bir giriş olan şarkıdır.

Kendimi bildim bileli Yerli Müzik ile yakından ilgilenen ben, gözlemlerime göre A1 seçimlerini 4 ana başlıkta toplayabilirim.

1)Çıkış şarkısı A1 olsun , gerisi yalan olsun : Bu tarz albümlerde iddialı bir çıkış şarkısı seçilir, albümde bir başka hit şarkı olmadığından bu şarkı A1 yapılır, zaten bilinir ki eğer o albüm alınacaksa sadece o şarkı için alınır. ( Kaset döneminde özellikle bu böyleydi, evlerde arabalarda A1 şarkısı başa sarılır sarılır dinlenirdi.)

2)Hit olmayan ama özünde çok değerli olan A1 şarkısı : Evet bu şarkılar hit olarak düüşünülmez belki düşünülse bile hit olmaz ama çok kıymetlidir. O kadar kıymetlidir ki A1 olma şerefi kendisine verilmiştir. Genellikle kliplenmez, o şarkıyı bilen bilir, o şarkıcıyı seven bilir. Örnek verecek olursak Gülben Ergen’in kendi adını taşıyan albümündeki Yani, yine Gülben Ergen’in “Uçacaksın” adlı albümündeki “Yasa”, Şebnem Ferah’ın Can Kırıkları albümündeki “Okyanus” , Hande Yener'in Apayrı albümündeki “Yola Devam” vb..

3)Albüm Adı, A1 Adı : Bazı şarkıcılarımız ise albüme adını veren şarkıyı A1 şarkısı yapmayı tercih ederler. Özel bir nedeni var mıdır bilemiyorum ama bu durum sıklıkla uygulanmaktadır. Örnekler: Işın Karaca - “Uyanış”, Candan Erçetin - “Kırık Kalpler Durağı” , Sertab Erener – Rengarenk, Ajda Pekkan – “Aynen Öyle” vb...

4)Enstrümantal veya Mini Şarkılar : Bu durum sıklıkla karşılaşılmamakla birlikte sadece bazı isimler tarafından tercih ediliyor. Sezen Aksu en canlı örneği. Deliveren albümü Deliveren isimli çalışmasıyla dizeyi içeren bir beste ile açılmakta. Yine Sezen Aksu, Bahane albümünün açılışını mini bir giriş şarkısı olan “Bahane” ile yapmıştı ve Adı Bende Saklı albümü de “ Ud Taksimi” ile başlamaktaydı. Tamamen enstrümantel olan “Işık Doğudan Yükselir” bestesi de aynı ismi taşıyan “Işık Doğudan Yükselir” albümünün A1 eseriydi. Sezen Aksu haricinde bu başlığa uygun aklıma ilk gelen diğer isim ise Sertab Erener’dir. Sertab, “Sertab Gibi” albümünün açılış şarkısı olak bir Fahir Atakoğlu bestesi olan harika bir beste olan “Uzaklara” yı seçmişti.


İşte böyle...

Belki bazılarınız için albümlerde A1 ne olduğu, ne olmadığı önemli değildir ama ben hep albüm giriş şarkısına bir dinleyici olarak hep önem vermişimdir...

Benim gibi önem veren şarkıcıları da hep çok sevmişimdir...

1 yorum:

  1. Çok haklısınız CD yi okuyucuya takıyorum ilk parçası bende etki yaparsa diğer parçaları daha bir ilgi ile dinliyorum ama ilk parça beni sarmassa aldım artık bir dinliyeyim diyorum

    YanıtlaSil