9 Ekim 2010

BARBAROSTürk Pop Müziği dünyasına belli aralıklarda ve belli dönemlerde birçok kişi katılıyor. Kimisi daha adını duyuramadan hayallerini cebine koyarak bu dünyadan ayrılıyor kimisi ise sesi, görünüşü ve şarkılarıyla bir çıkış yakalıyor.

Ama inanın bana böylesi 40 yılda bir geliyor… Gerekirse teknik destekle bir şarkıyı stüdyoda okuyabilen “yeterli” sesler piyasada bir hayli fazlayken Allah vergisi büyük sesi olanlar diğer “eh işte” seslerin yanında azınlıkta kalıyor.

Bahsettiğim kişi “Barbaros Büyükakkan” . O bir bariton. Sesinin eşsiz güzelliğini “Ladies & Gentleman” ekibinin provalarından bilirdim. 2009 yazında Ferhat Göçer-Sezen Aksu konserlerine gideniniz hatırlayacaktır, bu konserlerde sahnede kalabalıkça bir koro vardı. İşte onlar Ladies & Gentleman ekibi.. Hatta bu ekip Barbaros’a albümün çıkış şarkısı olan “Olur Ya” ‘da eşlik ediyor.

Gelelim albüme… Albümde söz yazarı ve besteci olarak usta isimleri görmek mümkün. Albüm aranjeler açısından da birçok albümden farklılaşıyor çünkü albümde şarkı aranjeleri Volga Tamöz, Mustafa Ceceli ve Aykut Gürel’e ait. Bu 3 ismi aynı anda bir albümde aynı anda bulabilmek çok zor. Yıllar öncesinin “Erol Evgin” tadındaki eserlerinden zevk alanların günümüz yapısıyla oluşturulan bu şarkıları da beğeneceklerinden eminim.

Şarkıları tanıtacak olursam;

6. His: Albümün açılış şarkısı . Albümde klip çekilen ilk şarkı. İlkbaharda klibi çekilen ve paylaşılan bir şarkı olan “6.His” introsuyla bile sizi etkisi altına kolayca alıyor. Sözleri ve müziği Şehrazat’a ait.

Benden Olsun: Norveç’te yaşayan Suriye kökenli müzisyen Ciwan Haco’ya ait müziğin Zeynep Talu tarafından güzel sözlerler nakış gibi işlenmesiyle oluşan harika bir şarkı. Albümün favorilerinden, bence en kısa zamanda kliplenmesi gerekenlerden. Albümde bu şarkının Suat Ateşdağlı tarafından yapılan Remix versiyonu da mevcut.

Karar Verdim : Sözleriyle hafif bir sitem içeren aşkta dünya gerçeklerine atıfta bulunan bir Şehrazat şarkısı. “Saralım baştan/Hepimiz kendi hikayelerimizi/ Soralım aşktan/Hangisi yalan hangisi yapan” dizeleriyle dikkat çekmekte.

Olur Ya : Albüm çıkmadan önce çıkış şarkısı ne olsun diye bana sorsalardı hiç tereddüt etmeden “Olur Ya” derdim. Aslında albüm çıkış şarkısı 6. His oldu ama albüm çıkışının sonbahara kalışıyla birlikte "Olur Ya" 2. klibinin çekildiği 2. çıkış parçası oldu. Hareketli, kıpır kıpır bir “Aiman Bahjat, Mohammat Yehia, Wisam Mumtaz” bestesi üzerine yine Zeynep Talu sözleri… “sence’li benceli” sözler, hemen dile dolanıyor. Belki de albümün en iddiasız görünün ama en iddialı şarkısı.

Bu Da Böyle Bir Hikaye: İlk dinlediğimde hemen alışamadım, diğer şarkılar gibi hemen 2. kez dinlemek istemedim. Ama sonra sonra dinledikçe çok sevdim. Söz ve Müzik Şehrazat.

Değiştim: Albümün en değerli şarkısı desem diğerlerine haksızlık eder miyim acaba? Bu şarkının sözlerinin rahmetli Çiğdem Talu’ya ait olduğunu dikkate alırsak sanırım haksızlık etmem. Zeynep Talu’nun büyük bir jestiyle albüme giren, Şehrazat’ın usta besteciliğiyle bestelenen bir başyapıt olmaya hak eden gerçek bir pop müzik eseri. Mutlaka kliplenmeli!

Affet Beni : Orjinaliyle albümün kapanışını da yapan söz ve müziği Patricia Carliye ait Fransız şarkı “Pardonne Moi” nın sözleri Fikret Şeneş tarafından yazılan Türkçe versiyonu. Sözlerde Fikret Şeneş ustalığı hakim. Piyanoda ise Mustafa Ceceli var.

Olmadı Böyle : Bir Zeynep Talu- Onur Mete işbirliği… Duygusal tonların hakim olmadı lokomotif bir şarkı. Eli yüzü gayet düzgün bir pop şarkısı. İlk dinleyişinizde bile eşlik eder hale geliyorsunuz.

Sonuç olarak diyebilirim ki Barbaros ve sahibinin adını taşıyan bu albümle Türk Pop Müziği yeni bir ses kazanmıştır. Albümün kalitesi ise albüme atılan “Şehrazat, Fikret Şeneş, Zeynep Talu, Çiğdem Talu, Onur Mete, Volga Tamöz, Aykut Gürel, Mustafa Ceceli ve Suat Ateşdağlı” imzalarından besbellidir.

2011 yazı başta olmak üzere bundan sonraki yaz konserlerinde “Barbaros” ismini sıklıkla duyacağınıza eminim.

Demiştin dersiniz!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder